شجره طیبه صالحین بردسیر
 
شجره طیبه صالحین بردسیر

 

جایگاه صالحین در قرآن کریم

طرح صالحین از معارف دینی و آموزه های الهی گرفته شده و یک طرح ریشه دار و آمیخته با اعتقادات ماست نه اینکه عده ای ان را از عقل خود آغاز کنند.

در اینجا ، به تعدادی از آیات قرآن کریم که راجع به جایگاه و ویژگیهای صالحین بوده ، اشاره شده و قصد دارم مبحث صالحین را از متون وحی الهی به شما عزیزان نشان دهم.

انشاءالله خداوند توفیق صحیح فهمیدن و صحیح عمل کردن به آیات قرآن را به من و شما عنایت فرماید.

1- «وَ الذین امنوا و عملواالصالحات لَنُدخِلنَّهم فی الصالحین.» (سوره عنکبوت آیه 9 )

«و آنان که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده اند را البته در صف صالحین آوریم.»

در این آیه آمده است : صالحین کسانی هستند که ایمان دارند و عمل صالح انجام می دهند. این یک خصوصیت بارز صالحین است ،يعني كساني كه ايمانيات صحيح آنها وارد عملشان شده وعمل آنها،فعل آنها در دنيا از نظر خداوند واهل بيت عمل صالح به حساب مي آيد.

در واقع كساني كه ايمانيات واعتقادات خود را بر اساس فرمايشات خداوند واهل بيت صحيح وقوي مي كنند وسعي مي كنند به اين ايمانيات صحيح ،بها داده وبه اذن خداوند اين ايمانيات رادر راستاي برپايي ظهوروآينده بعد از آن به عمل بكشانند،عملشان،عمل صالح به شمار مي رود. وبا توجه به اين آيه خداوند چنين كساني را جزو صالحين قرار مي دهد.پس از نظر خداوند واهل بيت.

صالح به كسي گفته مي شود كه ايمانيات صحيح خود راتحت ولايت ولي عالم در راستاي برپايي ظهور وآينده بعد از آن به عمل بكشاند.

2-«اِنَّ الذین امنوا و عملواالصالحات و اقاموا الصلوۀ و اتوا الزکوۀ لَهُم اجرهم عند ربِّهم و لا خوفٌ علیهم ولاهُم یحزنون. » (سوره بقره آیه 277)

همانا آنان که اهل ایمان هستند و عمل صالح انجام می دهند و نماز را اقامه می کنند و زکات می دهند آنان نزد پروردگارشان پاداش نیکو خواهند داشت .ایشان هرگز ترس و بیمی ندارند و هیچ غم و اندوهی نخواهند داشت.

از خصوصیات دیگر صالحین كه خداوند در این آیه فرموده است،اين است كه:صالحين نمازشان اقامه می شود، ما مسلمان ها وقتي نماز مي خوانيم،طبق آيه(45 عنكبوت) چيزي را مي سازيم. واين ساختن در قرآن با واژه (تَصنَعوُن)آمده است.

اگر ما انسانها نمازمان را درست وكامل وتحت ولايت ولي عالم به جا آوريم،اين نماز،به شكل انساني در كمال حسن وزيبايي ساخته مي شود. انساني كه زنده است وداراي روح مي باشد.وروح نمازمان ،همان روح آن موقعيتي مي باشد كه ولي عالم،نمازمان رادرآن موقعيت قرار داده است.

اين نمازكه تحت ولايت ولي عالم،به شكل انساني كامل در آمده است،مي تواند در نظام عالم فعل انجام دهدو موثر باشد.و وقتي نماز به اين كيفيت رسيده مي شود،اين نماز،اقامه شده است.

به همين دليل است كه خداوند واهل بيت بسيار تأكيد دارندكه نمازتان رامُفت از دست ندهيد.اين نمازها بايد اقامه شوند.بايد انساني موثردر پياده شدن برنامه هاي خداوند در نظام عالم باشند.وطبق اين آيه صالحين كساني هستند كه نمازشان اقامه مي شود.

ايشان كساني هستند كه نمازشان تحت ولايت ولي عالم، در راستاي برپايي ظهوروآينده بعد از آن اقامه مي شود.در واقع حال وهواي نمازشان،حال وهواي برپايي ظهورامام زمان وبهشت بعد از آن است.روح نمازشان،روح برپايي ظهور است.اقامه شدن نماز يكي از راه هايي است كه صالحين توسط آن براي آينده كار مي كنند وفعل انجام مي دهند.وباعث برپايي ظهور وآينده بعد از آن مي شوند.

3- « و الذین یمسکون بالکتاب و اقاموا الصلوۀ انّا لا نضیعُ اجر المصلحین» (سوره اعراف آیه170)

«آنان که متوسل به کتاب شدند ، و نماز به پا داشتند ما اجر صالحین را ضایع نخواهیم کرد.»

این آیه از خصوصیت دیگر صالحین صحبت می کند. اینکه تمسک به کتاب دارند. و مولا علی(ع) منظور از کتاب را، اهل بیت دانسته اند. پس وقتی در آیه 170 سوره اعراف ، از صالحین صحبت می شود که تمسک به کتاب دارند ، یعنی ایشان بند ولایت اهل بیت هستند.

صالحین تمام ابعاد وجودیشان ، حتی درجات ایمانشان بند ولایت اهل بیت است. در واقع ایشان تا بند ولایت امام نباشند ، نمی توانند صالح باشند و برای آینده کار کنند.

4-«ان الذین امنواوعملواالصالحات واخبتواالی ربهم اولئک اصحاب الجنۀهم فیها خالدون» (سوره هود آیه 23)

«آنان که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده اند به درگاه خدای خود خاضع و خاشع گردیدند آنها البته اهل بهشت جاویدند و در آن بهشت ابدی متنعم خواهند بود.»

دیگر ویژگی صالحین که در این آیه بیان شده است ، خضوع و خشوع داشتن ایشان است.

کسی که با تمام ابعاد وجودیش بند ولایت اهل بیت باشد ، به طور یقین خصوصیات و رفتارهایی از خود نشان می دهد که همان خصوصیات و رفتار اهل بیت است و مرّضي خداوند است.در اين آيه معنی دیگر «اخبتوا» تسلیم شدن است. تسلیم شدن یعنی هماهنگ بودن . از این آیه اینطور می توان نتیجه گرفت که : صالحین کسانی هستند که خودشان را با امام و برنامه های امام هماهنگ می کنند.يعني ايشان با كل برنامه هاي خداوند در نظام عالم هماهنگ هستند،به همين دليل مي توانند درپياده كردن كل برنامه هاي نظام عالم در عمق عالم (دنيا) بسيار موثرباشند.

5- «ان الذین امنوا و عملوا الصالحات انا لا نضیع اجرَ مَن احسَن عَمَلاً» (سوره کهف آیه 30)

«آنان که ایمان آورده و عمل صالح انجام دادند ما هم اجر صالحین را ضایع نخواهیم گذاشت. کسانی که عمل احسن انجام داده اند.»

صالحین در این آیه کسانی معرفی شده اند که عملشان ، عمل احسنه است. یعنی عملی که برای برپایی ظهور امام زمان خاصيت دارد.

این مطلب از آیه 18 سوره زمر گرفته می شود :«فبشر عبادی الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه» « بشارت بده به آن دسته از مردم که صحبتهای مختلف را می شنوند و از بین آنها احسنه را انتخاب می کنند.»

این معنا از این آیه در صورتی درست است که (فیتبعون حسنه) باشد. ولی در این آیه آمده است (فیتبعون احسنه) معنای این آیه چیز دیگری باید باشد. باید به صورتی معنا کنیم که احسنه جلوه کند.

باید بگوییم ، که بشارت بده به آن دسته از مردم که کلام حسن و مطالب حسن را می شنوند و از بین مطالب حسن ، احسن را انتخاب می کنند. مطالب حسنه و حسنات را می شنوند و از بین حسنات ، احسنه را انتخاب می کنند. در واقع شما در بین خوبها می توانی خوبتر را انتخاب کنی. در احادیث داریم که حسنه ولایت اهل بیت است. از جمله از امام صادق(ع) دربارهء آيه،مَن جاءَبالحَسَنةِ(فَله خيرٌمنها وهُم من فَزَعٍ يومئذٍ آمنونَ) .(هر كسي نيكي به ميان آورد،پاداشي بهتر از آن خواهد داشت،وآنان از هراس آن روز ايمنند.)سئوال شد: آن حسنه اي كه هر كس آن را بياورد،از هراس روز قيامت در امان است ،چيست؟فرمود آن حسنه ولايت ما ومحبت ماست. /تفسير فرات كوفي ص 139.

ما وظیفه داریم حسنات (کلام اهل بیت) را بشنویم و احسن آن را انتخاب کنیم. این اهل بیت هستند که احسنه را تعیین می کنند. و ما وظیفه داریم از احسنه ای که اهل بیت تعیین کرده اند پیروی کنیم. ما به اصطلاح شیعیان، عموم مان محب اهل بیت هستیم و آنطور که خودمان بخواهیم ، سعی می کنیم که محبت بورزیم و اهل بیت را نصرت کنیم ، این درست نیست. ما نه تنها مأمور به این موضوع نیستیم ، بلکه مأمور به این هستیم که نظر اهل بیت را متوجه بشویم و آنطور که خودشان می خواهند نصرتشان کنیم.

در این زمان افراد مومن عموماً دنبال حسنات هستند. در طی هفته نماز می خوانند ، روزی یک جزء قرآن هم می خوانند و هر روز صدقه می دهند یا دنبال این هستند که در احادیث چه اخلاقیاتی خوب است و سفارش شده است ، همان را انجام دهند. ايشان احسنه چه انجام می دهند؟ تمام وظایفی که در آیات و احادیث ذکر شده حسنه است ولی شما احسنه چه انجام می دهید؟ در این زمان احسنه ، برپایی ظهور امام زمان است. این بشارت برای کسانی است که دنبال برپایی ظهور امام زمان باشند آنها مشمول این آیه می شوند که : «فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه»

6- «وعدالله الذین امنوا منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قبلهم و لیمکنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم و لیبدلنهم من بعد خوفهم امناً یعبدوننی...... » (سوره نور آیه 55)

«و خدا به کسانی از شما بندگان که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده وعده فرموده که در زمین خلافت دهد چنانچه امم صالح پیغمبران سلف جانشین پیشینیان خود شدند و علاوه بر خلافت ، دین پسندیده آنان را بر همه ادیان تمکین و تسلط عطا کند، و به همه ایشان بعد از خوف ایمني کامل دهد و ...... »

این آیه مربوط به بعد از ظهور است که خداوند دین مرّضي خود را توسط امام زمان و یارانشان ،كه همان صالحين هستند، بر همه ادیان درملك عظيم خود تمکین و تسلط می بخشد.در واقع صالحين تحت ولايت ولي عالم،مجري پياده شدن رفتارهاي مورد پسند خداوند به عنوان دين مرضي در عمق عالم هستند.

صالحين به گونه اي عمل مي كنند كه مورد رضايت خداوند واهل بيت است.ايشان بر اساس دين مرضي خداوند،عمل مي كنند.دين مرضّي را خداوند،طبق آيه 3 سوره مائده،دين كامل اسلام معرفي مي كند.( اليومَ اَكمَلتُ لَكم دينكُم واتممتُ عليكُم نِعمتي وَرَضيتُ لكم الاسلامَ ديناً..).

نتيجه اينكه: رفتار،عمل،روش وصادره هاي صالحين به گونه اي است كه مورد رضايت خداوند بوده ودين ايشان كه دين مرضّي ومورد تأييد خداوند است،در ملك عظيم اهل بيت ، به عنوان يك رفتار كامل وجامع توسط امام زمان تمكين داده مي شود واين رفتار وفعلشان الگويي براي تمام خلايق،در ملك عظيم ودر آيندهء بعد از آن خواهد بود.

7- «ان الذین امنوا و عملوا الصالحات اولئک هم خیر البریه» (سوره بینه آیه 7)

«و آنان که ایمان آورده و عمل صالح انجام دادند به حقیقت آنان بهترین اهل عالم هستند.»

در این آیه خداوند به عنوان یک خبر می فرماید : ای انسانها صالحین کسانی هستند که من آنها را بهترین اهل عالم می دانم ، تک تک شما انسانها باید سعی کنید بهترین اهل عالم شوید. باید سعی کنید در زمره صالحین قرار گیرید. سعی کنید برای آینده و برای برپایی ظهور کار کنید.

ما انسان ها در دنيا براي مأموريت آمده ايم.مأموريت مهمي كه خداوند برعهده ما گذاشته است وما نسبت به آن عهد وميثاق بسته ايم.(10) طبق حديث ذيل آيه 172 سوره اعراف(11) ما دردنيا آمده ايم،تا اهل بيت وبه خصوص امام زمان را در برپايي ظهورشان وآينده بعد از آن ياري ونصرت كنيم.

خداوند در اين آيه،مي فرمايد: شما بايد همانند صالحين براي آينده وبرپايي ظهورامام زمان عمل كنيد وزمينه ساز ظهور باشيد تا جزو بهترين اهل عالم قرار گيريد.

8- «والذین امنوا و عملوا الصالحات سندخلنهم جنات تجری من تحتهم الانهار خالدین فیها ابدا لهم فیها ازواج مطهره و ندخلنهم ظلاً ظلیلاً» (سوره نساء آیه57)

«آنان که ایمان آورده و عمل صالح انجام می دهند به زودی در بهشتی در آوریم که نهرها از زیر درختانشان جاری است و در آن زندگانی جاوید کنند و بر آنها در بهشت جفتهای پاکیزه است و آنان را به سایه رحمت ابدی خود درآوریم.»

در این آیه خداوند از خصوصیات بهشتی که به صالحین تعلق می گیرد صحبت فرموده است.در حقيقت جايگاه صالحين راخداوند در اين آيه توصيف كرده است.

9ـ إنَ الَذينَ امنوا وَالذّينَ هادوا والنصاري والصابئينَ مَن امنَ با لله واليومِ الاخروعَمَل صالِحاً فَلهُم اجرَهُم عندَ رَبهِم ولا خوفٌ عليهم ولا هم يَحزَنون. (سوره بقره آيه 62)

«هر مسلمان ويهود ونصارا وستاره پرست كه از روي حقيقت به خدا وروز قيامت ايمان آورد وعمل صالح انجام دهد،البته ازخدا پاداش نيكو يابدو هيچ گاه بيمناك واندوهگين نخواهد بود.»

يكي ديگر از خصوصيات صالحين را خداوند درآخر اين آيه آورده است.اينكه ايشان هيچ ترس وبيمي وهيچ غم واندوهي در وقايع گذشته وآينده ندارند.

با توجه به آيات قرآن،وقتي مراحل حوادث آينده رابررسي مي كنيم،با شدت وعظمت وعجايب صحنه هاي آخرالزمان مواجه مي شويم.واين سئوال پيش مي آيد كه آيا براي نجات پيدا كردن وسرافراز شدن در اين صحنه ها راهي وجود دارد.آيا ما هم مي توانيم جزوكساني باشيم كه در اين صحنه ها ووقايع بزرگ آخرالزمان هيچ خوف واندوهي ندارند وهيچ آسيبي نمي بينند واز مواهب بعد از ظهوربهره مند مي گردند.

وقتي به قرآن مي نگريم،مي بينيم،خداوند راه حل عبور از اين صحنه ها،در كمال سلامت وامنيت وشادي را درآيه38 سوره بقره بيان كرده است.

.....فَإما يأتيَنَكُم مني هديً فَمن تبَعَ هُدايَ فلا خوفٌ عليهِم ولا هم يَحزَنون.

.....تا آنگاه كه از جانب من راهنمايي براي شما آيد،پس هركس از او تبعيت كند هرگز بيمناك واندوهگين نخواهد شد.

دراين آيه خداوند راز خوف واندوه نداشتن در حوادث ووقايع بزرگ آينده راتبعيت كردن از هدايت مطرح مي كند.ومي فرمايد در صورت تبعيت كردن شما از هدايتي كه برايتان مي فرستم،هيچ خوف واندوهي دچار شما نمي شود.

در آيه 62 سوره بقره،خداوند مي فرمايد:صالحين كساني هستند كه هيچ خوف واندوهي در وقايع وحوادث عظيم آينده ندارند.صحنه هاي آخرالزمان با اين شدت و عظمتي كه دارد،آنان رابيمناك وترسان نمي سازد.يعني ايشان دقيقاً از هدايتي كه برايشان فرستاده شده به طور كامل تبعيت كرده اند.

تبعيت، يعني پيروي از اميال.يعني علاوه بر پيروي در اخلاق وگفتار،انسان از اميال ونيات اهل بيت وبعد از آن از انبياء ورسولان هم پيروي داشته باشد.

دوستان اگر بخواهيم همانند صالحين خوف واندوهي در وقايع بزرگ وبسيار سخت آخرالزمان،نداشته باشيم،بايد از اهل بيت وبعد از ايشان از انبياء ورسولان تبعيت داشته باشيم.ما در زمانه اي هستيم كه ولي عالم امام زمان ولايت دارند.وما بايد از ايشان تبعيت كامل داشته باشيم.وقبل از ايشان،از صالحيني كه رجعت مي كنند بايد تبعيت داشته باشيم.به طوري كه اين تبعيت كردن جزئي ازفرهنگمان شود.جزئي از زندگيمان شود. ببينيم ايشان چه دوست دارند،ما همان را انجام دهيم.ميل ايشان را در عمل خود بياوريم.به تبعيت از ايشان بها بدهيم.تا انشاءالله ايشان مارا واجد چنين رفتاري كنند.در اين صورت است كه انسان مي تواند،به سلامت وقايع آخرالزمان رابدون هيچ خوف واندوهي پشت سر گذارده وسرافراز ،از مواهب بعد از ظهور امام زمان بهره مند گردد.

10- «یومنون بالله و الیوم الاخر و یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و یسارعون فی الخیرات و اولئک من الصالحین» (سوره آل عمران آیه 114)

«ایمان به خدا و روز قیامت می آورند و امر به نیکویی و نهی از بدکاری می کنند و در نیکوکاری می شتابند و آنها از صالحین هستند.»

دراين آيه،خداوند چند خصوصيت صالحين را مطرح مي كند،از جمله اينكه ايشان در خيرات سرعت مي گيرند.در آياتي ديگراز جمله آيه 148 سوره بقره (12) نيزداريم كه خداوند مي فرمايد:در خيرات سبقت بگيريد.

اين خيرات چيست كه خداوند درقرآن مارابه سرعت وسبقت گرفتن درآن سفارش مي كند.طبق آيات قرآن ماوظيفه داريم كه دنبال خيرات باشيم وبه خيرات بپردازيم.اين خيرات چيست كه اگر كسي درآن سرعت وسبقت بگيرد وواجد اين قسمت از آيه شود،جزو صالحين به حساب مي آيد. جزو السابقون مي شود.

السابقون كساني هستند كه در خيرات از ديگران سبقت وسرعت مي گيرند.خيرات همان افعالي است كه السابقون به آن مقيد بودند.خيرات همان افعالي است كه صالحين به آن مقيد بودند وهستند.يعني همان كارهايي كه در راستاي ظهور انجام مي دهند.

با بررسي زندگي ايشان،بر اساس آيات واحاديث اين موضوع بر مي آيد كه:تمام افعال ايشان در راستاي برپايي ظهوروآينده بعد از آن بوده وهست.واز نظر خداوند واهل بيت ، به اين نوع افعال ،كه تحت ولايت ولي عالم باعث برپايي ظهوروآينده بعد از آن مي شود،خيرات گفته مي شود.(13) وبزرگترين خير در اين زمان،برپايي ظهور امام زمان است.شما رفتارهاي ابراهيمي را بخوان،صفات ابراهيمي رابخوان،همان صفات ياوران مهدي است.شما صفات عيسي را بخوان،همان صفات ياوران مهدي است.ياوران مهدي السابقون هستند وصفات ياوران مهدي ،صفات السابقون است.لذا اينكه خداوند مي فرمايد:فاستَبقوا الخيرات يا يسارعون في الخيرات،يعني دربين خلايق،قبل از ظهور امام زمان خيراتي پخش مي شود،كه اين خيرات همان افعالي است كه صالحين از قبل باعثش بودندودر آن زمان به صورت نعمت دربين خلايق پخش مي شود.(14) به همين دليل خداوند مي فرمايد: در خيرات از يكديگر سرعت وسبقت بگيريد.يعني در نعماتي كه قبل از ظهور بابش باز مي شود وبايد ازآن در راستاي برپايي ظهوراستفاده كرد.

مابه اين سرعت وسبقت گرفتن در خيرات امر شده ايم.ما امر شده ايم كه آماده شويم به سرعت وسبقت گرفتن،در مقوله خيرات.ما چه مقدماتي رابايد در خودمان آماده كنيم؟چه شرايطي را بايد داشته باشيم؟كدام يك از من وشما زود تراز ديگران خيرات را دريافت مي كند؟ما بايد بر اساس اين مباحث نظري يك رفتار عملي رادر جامعه عرضه كنيم. در حاليكه رفتار ماوفرهنگ ما درجامعه مناسب خيرات آخرالزمان نيست.

برگرفته از http://salehin-bandargaz.blogfa.com

 


نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۰ توسط ..
تمامی حقوق مطالب برای شجره طیبه صالحین بردسیر محفوظ می باشد