شجره طیبه صالحین بردسیر
 
شجره طیبه صالحین بردسیر

شرط اصلی اجرای یک طرح تربیتی (طرح صالحین)

از آنجا که پیاده سازی کامل فرآیند شجره طیبه صالحین در مساجد کشور در اصل، به منزله ی پیاده سازی یک پروژه بزرگ تربیتی و دینی به شمار می آید، پس در این مجال، برای فهم بیشتر موضوع، به بررسی برخی پیش شرطهای اساسی تحقق این امر در جامعه کنونی می پردازیم. در شرایط موجود، پروژه بزرگ تربیتی و معرفتی صالحین، در واقع نسخه اصلی برنامه ریزی استراتژیک فرهنگی جوامع شیعی، برای زمینه سازی ظهور منجی عالم بشریت مهدی موعود ( عج) است..

شجره طیبه صالحین، نسخه اصلی برنامه ریزی

 جوامع شیعی

به عقیده کارشناسان امر، در شرایط موجود، پروژه بزرگ تربیتی و معرفتی صالحین، در واقع نسخه اصلی برنامه ریزی استراتژیک فرهنگی جوامع شیعی، برای زمینه سازی ظهور منجی عالم بشریت مهدی موعود ( عج) است که بدون شک، رسیدن به این هدف، قطعا مستلزم برنامه ریزی دقیق و کار تخصصی عالمانه، بی وقفه، پرتلاش و شبانه روزی است.

به دیگر سخن آنکه مسئولان امر و دلسوزان جریان صالحین حتما باید توجه داشته باشند که هیچ وقت نمی توان یک طرح بزرگ جامع تربیتی را در کشور، تنها با سخنرانی و شعر و نظریه پردازی صرف پیاده کرد بلکه باید در این عرصه همراه با ترویج تئوریک مبانی این اندیشه، همزمان بستر سازی و زمینه سازی مناسب و مطلوب نیز در این خصوص صورت بپذیرد. بر این اساس، چنین به نظر می رسد که به منظور فر هنگ شدن جریان صالحین در کشور حتما ابتدا لازم است چهار اقدام اساسی و مهم در این رابطه صورت پذیرد.

اقدامات اساسی برای فرهنگ شدن جریان شجره

 طیبه صالحین

اول : تدوین نظامنامه اجرای صالحین در قالب  های شکلی و محتوایی

دوم : تبلیغ پیام صالحین و اتخاذ راهبردهای مناسب انگیزشی با هدف حضور فعالان فرهنگی کشور در این عرصه خطیر

سوم : ایجاد ساختارهای مناسب اجرایی، رفع موانع و زمینه سازی انجام این ماموریت مهم و حاس از طریق آموزش و توجیه سرگروه ها، مربیان و سر مربیان صالحین

و در نهایت چهارم : کنترل، ارزشیابی، ترویج و توسعه پیام صالحین، تا مرحله نهادینه شدن این جریان در سراسر کشور

 


نوشته شده در تاريخ یکشنبه سی و یکم اردیبهشت 1391 توسط ..

 

اولین جلسه شجره طیبه صالحین ویژه مربیان این طرح در ناحیه مقاومت سپاه بردسیر برگزار گردید.

در این جلسه حجه الاسلام هنری پیرامون مسائل شجره طیبه صالحین مطالبی را عنوان و تأکیدبر صیانت از حریم ولایت و اعتقادات و اطاعت از رهبری انقلاب گفت: همه امت ها برای همیشه به همراه امام خود در حال آزمون و امتحان هستند و تنها استقامت در پای پرچم اسلام و حق می توان ارزشمندی ، ماندگاری و جاودانگی را از آن خودسازد.لذا شجره طیبه صالحین نیر مؤثرترین و مهمترین طرح در این راستا به کادر سازی و تربیت جوانان صالح وارزشمند می پردازد.

در ادامه مربیان نظرات و پیشنهادات خود را در مورد کیفی سازی حلقه های صالحین عنوان نمودند.

لازم به ذکر است این جلسه بصورت ماهیانه وبمنظور ارتقاء سطح بینش علمی مربیان برگزار میشود.

 


نوشته شده در تاريخ جمعه هشتم اردیبهشت 1391 توسط ..
 

مسئولان انجمن حجتیه که اخیرا با حمایت‌های برخی افراد جریان انحرافی دور جدیدی از فعالیت خود را آغاز کرده‌اند در یکی از محافل خود گفته‌اند: «بسیج طرحی با عنوان صالحین دارد که افراد، تحت آموزش قرار می‌گیرند، حضور جوانان ما به دو جهت مناسب خواهد بود، یکی اینکه از خدمت سربازی آنها کسر خواهد شد و دوم اینکه در طرح صالحین بسیج، قرار است مهدویت بحث شود و بسیج، سخنران و مدرس مهدویت ندارد و راهی خواهد بود تا مدرسین ما ورود پیدا کرده و تدریس را بر عهده گیرند و حداقل اینکه چون افراد ما اطلاعات خوبی پیرامون مهدویت دارند، از نظرات آنها استفاده و تاثیرگذاری خواهیم کرود»

لطفا متن کامل را در ادامه ی مطلب مطالعه بفرمایید ...ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه پانزدهم آبان 1390 توسط ..
مطالعات تربيتي پيشنهادي مربيان طرح صالحين

 

 مرحله اول : به شما پيشنهاد مي كنم براي شروع كار تربيتي كتاب ذيل الذكر را با دقت مطالعه نماييد
((راهنماي پدران و مادران)) تاليف: محمد علي سادات
جلد اول : شيوه هاي برخورد با نوجوانان
جلد دوم: شيوه هاي برخورد با كودكان

مرحله دوم : بعد از آن نوبت مي رسد به استحكام بخشی اطلاعات و پشتوانه هاي علمي شما مربي عزيز در زمينه نظرات دين مبين اسلام در خصوص تربيت و شناخت وي‍ژگي هاي روحي و رواني مخاطبان .
در اين رابطه پيشنهاد مي شود شش جلد كتب تربيتي مرحوم فلسفي بنام هاي كودك در 2جلد ، جوان در 2جلد ، و بزرگسال در 2جلد مطالعه شود.

مرحله سوم: در اين مرحله نوبت به تقويت ابعاد علمي شما مسئول حلقه محترم در زمينه اطلاعات تربيتي و روانشناسي مي رسد كه براي اين منظور كتاب ها و يا مولفين را محضر شما معرفي مي نمايم:

1-     كتاب هاي تربيتي حجه الاسلام رضا فرهاديان
2-     كتاب هاي مجيد رشيد پور مانند:چگونه مي توان تربيت كرد؟
3-     كتاب هاي انتشارات انجمن اوليا و مربيان
4-     كتاب هاي تربيتي انتشارات مدرسه
5-     نكته هاي تربيتي آيت الله حائري شيرازي
6-     ماهنامه پيوند (كه توسط انجمن اوليا و مربيان منتشر مي گردد)

ضمنا توجه داشته باشيد اين كتاب ها بخشي از كتاب هاي موجود در بازار كتاب كشور مي باشد شما عزيزان مربي كتاب هاي ديگري با همين موضوع را بعد از شناسايي مولفين و بررسي محتوا توسط افراد صاحب نظر جهت مطالعه انتخاب نماييد .

به نقل از سایت: salehin-bandargaz.blogfa.com


نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و ششم مهر 1390 توسط ..

مدير آموزش و تربيت سازمان بسيج:


طرح صالحین، حلقه ای تربیتی با رویکرد انسان سازی است.


حجت‌الاسلام دسمي، مدير آموزش و مسوول طرح صالحين سازمان بسيج كشور در اولين همايش الگوهاي برتر صالحين در مشهد گفت: طرح صالحين حلقه‌اي تربيتي براي انسان‌سازي است تا انسان‌هاي معتقد ساخته شده و بتوانند در عرصه‌هاي مختلف جامعه نقش ايفا كنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران بسیج، وي ادامه داد: طرح صالحين في نفسه اتفاق بزرگي نيست بلكه بستر اتفاقي است كه اكنون در آغاز آن هستيم.


وي 8 سال دفاع مقدس را جهاد اكبر خواند و اظهار داشت: اكنون كه از ميدان جنگ سخت گذر كرده‌ايم، عرصه جهاد اصغر پيشروي ماست و مباحثي همچون خودسازي، معنويت و تعالي مطرح است.


دسمي مقابله با جنگ نرم دشمن را منوط به بسيج عمومي كشور اعلام و خاطرنشان كرد: پايگاها‌هاي بسيج بايد كانون تعليم و تربيت قرار بگيرد و به كانون ايجاد و ساخت نيروهاي انقلابي و نه صرف تجمع افراد تبديل شود.


وي ادامه داد: طرح صالحين بر‌آيند كار مطالعاتي و تحقيقاتي عميق است كه در مجموعه كلان اتفاق افتاده است، طرح صالحين بر اساس فرمايشات مقام معظم رهبري است زيرا كه ايشان به شكل، روش و محتوي آن در بيانات متعدد خود پرداخته است.


دسمي امر تربيت را متفاوت از آموزش خواند و تصريح كرد: آموزش نوعي كلاس است كه منجر به دانش‌افزايي مي‌شود و الزاما رفتارگرايي را ايجاد نمي‌كند اما در تربيت رفتارسازي مهم است.


وي بصيرت را محصول تربيت دانست و اشاره كرد: براي طرح صالحين 20 هزار پايگاه بسيج در سراسر كشور انتخاب شده است و مهم ترين ماموريت فرهنگي و معنوي را بر عهده دارد.

 


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ششم مهر 1390 توسط ..

 

جایگاه صالحین در قرآن کریم

طرح صالحین از معارف دینی و آموزه های الهی گرفته شده و یک طرح ریشه دار و آمیخته با اعتقادات ماست نه اینکه عده ای ان را از عقل خود آغاز کنند.

در اینجا ، به تعدادی از آیات قرآن کریم که راجع به جایگاه و ویژگیهای صالحین بوده ، اشاره شده و قصد دارم مبحث صالحین را از متون وحی الهی به شما عزیزان نشان دهم.

انشاءالله خداوند توفیق صحیح فهمیدن و صحیح عمل کردن به آیات قرآن را به من و شما عنایت فرماید.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم شهریور 1390 توسط ..

توضیح مختصری در رابطه با شجره طیبه صالحین

این طرح حدود ۲۰ سال گذشته در خوزستان کلید خورد وطرح موفقی بوده

که اجرای آن بدینگونه می باشد که ۱۵ الی ۲۰ نفر دور هم در مسجد یا حسینیه یا مدرسه نشسته و در رابطه  با مسائل روز صحبت می کنند.

مباحص حلقه از قبیل  مسائل عقیدتی   فرهنگی   مشکلات جوانان    حجاب عفاف  ازدواج و.....

که از سه عضو مربی و سرگروه و اعضاء تشکیل می شود

این حلقه ها به صورت کلاس وار نیست بلکه تمامی اعضاء در طرح و بحث موضوع بحث همکاری کرده و همگی در بحث و گفتگو شرکت می کنند

 

اگه شماهم دوست داشتید میتونید به 

حلقه های شجره طیبه صالحین شهرتون مراجعه و همکاری
 کنید.........

به امیدروزی که همه ی ما از صالحین باشیم........


نوشته شده در تاريخ جمعه چهاردهم آبان 1389 توسط ..
... مثل شمعی پروانه ها را به دور خود جمع کنید.
 
 
 
هدف :
تعالي معنوي توام با رشد ايمان آگاهانه و بصيرت بسيجيان
 منظور :
تعليم و تربيت  مديران و مربيان شايسته و كارآمد در عرصه هاي مختلف تربيتي، فرهنگي و . . .
 تقويت باورهاي ديني و توسعه اخلاق و رفتارهاي اسلامي در ميان آحاد بسيجيان

         طریقه اجرای طرح بدین صورت است که با تشکیل حلقه هاي تربیتی کار شکل مي گيرد. حلقه های تربیتی به فعالیتهای تربیتی گفته می شود که در آن افراد در یک حلقه 15 تا 20نفره کنار هم نشسته اند و یک نفر مربی مطالب مربوط  به مسائل تربیتی و سایر موضوعات روز مبتلا به افراد را ارائه می دهد. مباحث به صورت مباحثه طرفین پیش می رود و افراد هر سئوالی که داشته باشند ، از استاد و مربی مي پرسند و پاسخ سئوالات خويش را در يك فضاي دوستانه و صميمي  دریافت می نمایند و در نهايت تمامي مباحثات و مطالب با هدايت و راهنمايي استاد جمع بندي مي شود.

مهمترین رکن طرح ارتباط مربی و استاد با اعضاي گروه بصورت یک حلقه متصل در فضای خارج از آن جلسه می باشد و در این صورت است که حلقه تربیتی مفهوم پیدا می کند. بهترین حلقه های تربیتی جمعيت آن محدود و براي مربي گروه در هر شرايطي به سهولت قابل دسترسي باشد به نحوی که مربی بتواند در طول ایام هفته با آنها ارتباط عاطفی و معنوی بر قرار کرده و کارهای تربیتی خود را دنبال نماید.

خروجي :
1. تبدیل پایگاه به کانون تعلیم و تربیت
2. تقويت فعليت و هدايت خلاقيتها و استعدادهاي بسيجيان در ابعاد مختلف
3. اعتماد بیشتر مردم و خانواده ها به بسیج با توجه به رشد اخلاقی ومعنوي اعضاي پايگاهها
4. تربیت مدیران کارآمد برای پایگاه
5. فراهم کردن زمینه تحقق بسیج کیفی در پایگاهای مقاومت مستعد و نمونه
6. ارتقاء شان و منزلت بسيج و بسيجيان
7. اصلاح رفتارها و رفتار سازي مطلوب در بين بسيجيان
8. ايجاد وتقويت روحيه مطالعه و كتاب خواني
9. ايجاد بستر مناسب تربيتي جهت رشد وتعالي ايمان و منعويت بسيجيان

{یاحق.} 


نوشته شده در تاريخ یکشنبه نهم آبان 1389 توسط ..
تمامی حقوق مطالب برای شجره طیبه صالحین بردسیر محفوظ می باشد